Z okazji Europejskiego Dnia bez Ofiar na Drogach Europejskie Stowarzyszenie Producentów Opon i Gumy (ETRMA) oraz Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego informuje kierowców o znaczeniu wyboru opon i warunków serwisowania dla poprawy bezpieczeństwa drogowego w całej Europie.
Opony stanowią jedyny punkt styku pomiędzy pojazdem a drogą i mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ruchu, oraz na sposób w jaki pojazd zachowuje się na drodze i oddziałuje na środowisko.
Europejska etykieta oznaczenia opon, którą wprowadzono w 2012 roku, zawiera trzy istotne informacje o kluczowym znaczeniu dla ogólnego bezpieczeństwa i parametrach pracy opon w zależności od otaczającego środowiska. Informacje na temat przyczepności opon na mokrej nawierzchni, poziomie hałasu i oporu toczenia wyjaśniają korzyści ekonomiczne, środowiskowe i bezpieczeństwa dla konsumentów. Im lepsze parametry oporu toczenia, tym niższa emisja CO₂ i zużycie paliwa. Przyczepność opon ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo – im lepszy wynik, tym kierowcy będzie łatwiej zahamować pojazd na mokrej nawierzchni.
Etykiety dostarczają odpowiednich informacji potrzebnych do wyboru opon o lepszych parametrach umożliwiających utrzymanie bezpieczeństwa podróży po europejskich drogach.
Prawie cztery lata po wprowadzeniu europejskiej etykiety oznaczenia opon na decyzje o zakupie wciąż najczęściej wpływ wywierają kwestie cenowe. Wielu użytkowników nie zna tych oznaczeń. Wzywamy sprzedawców opon do edukowania konsumentów w zakresie parametrów oznaczonych na etykiecie opon, aby pomóc im dokonywać świadomego wyboru – wskazuje Fazilet Cinaralp, Sekretarz Generalny ETRMA.
Pamiętajmy, że chodzi o nasze bezpieczeństwo na drodze. To od jakości styku opony z jezdnią zależy jak nasz samochód będzie hamował i trzymał się drogi. Nieważne czy mamy duży, czy mały pojazd, z mocnym lub słabszym sinikiem, z napędem na jedną oś czy na wszystkie koła – cała jego moc, zdolność do hamowania i trzymania w zakrętach jest przenoszona na drogę wyłącznie dzięki oponom. A ich styk z drogą ma powierzchnię wielkości czterech pocztówek. Dlatego tak ważna jest dobra świadomość przy zakupie opon i dbanie o ich stan. – dodaje Piotr Sarnecki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.
Przy zakupie nowych opon, w szczególności w okresie przed sezonem zimowym, kierowcy powinni mieć świadomość jaka technologia stoi za maksymalizacją skuteczności opon i bezpieczeństwa w warunkach zimowych. Stosowanie opon zimowych może być również wymagane lokalnymi lub krajowymi przepisami.
Dane pochodzące z najnowszej kampanii branżowej pokazują, że stosowanie opon zimowych w samochodach osobowych może zmniejszyć liczbę wypadków spowodowanych utratą przyczepności w warunkach zimowych o 46%.
Zakup odpowiednich opon to pierwszy krok do poprawy ogólnego bezpieczeństwa na drogach. Potem odpowiedzialność leży w rękach kierowców, ponieważ do ich obowiązków należy zapewnienie odpowiedniego utrzymania oponom.
Oznacza to dbanie o prawidłowe ciśnienie, sprawdzenie pod kątem ewentualnych uszkodzeń (wybrzuszeń, pęknięć, spękań, uszkodzeń ściany bocznej) oraz odpowiedniej głębokości bieżnika (co najmniej 1,6 mm w przypadku opon w samochodach osobowych zgodnie z przepisami UE). Zaleca się przeprowadzanie regularnych oględzin przez konsumentów lub specjalistów w sytuacji, gdy kierowca poczuje jakąkolwiek zmianę warunków jazdy po uderzeniu w krawężnik lub wjechaniu w dziurę w jezdni, gdyż uszkodzeniu mogły ulec także warstwy wewnętrzne opony.
Stałe zaangażowanie branży oponiarskiej w bezpieczeństwo związane z oponami, zostało tym razem zaprezentowane przy uruchomieniu ogólnoeuropejskiej kampanii TyreAWARE. Ma ona na celu podniesienie świadomości najlepszych praktyk i procedur konserwacji i przechowywania opon oraz ich serwisowania u sprzedawców opon, władz i odbiorców docelowych.
Kampania TyreAWARE opracowana została we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Producentów Opon i Gumy (ETRMA) i jej członkami. Materiały zebrano i przetłumaczono na 13 języków europejskich i są dostępne do bezpłatnego pobrania na portalu www.tyreaware.org
Stowarzyszenie ETRMA i jego członkowie dążą do redukcji wpływu opon na środowisko naturalne przy jednoczesnym zapewnieniu wysokich standardów bezpieczeństwa opon. Stowarzyszenie ETRMA nieustannie zachęca konsumentów do dokładnego sprawdzania europejskiej etykiety oznaczenia opon przed dokonaniem zakupu nowego zestawu opon.
Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego jest organizacją przemysłu zrzeszającą wszystkich kluczowych producentów opon obecnych w Polsce. Reprezentuje branżę, zatrudniającą bezpośrednio 10.000 pracowników w 4 fabrykach i firmach handlowych, które wytwarzają dziennie 130 tys. produktów wysokich technologii, na eksport i rynek wewnętrzny.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://wm.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/w-europejskim-dniu-bez-ofiar-na-drogach-jakosc-i-wlasciwosci-opon-oraz-warunki-serwisu-powinny-stanowic-glowny-priorytet-kierowcow